| EN

Arşivimizden

Tecimer bir dış ticaret şirketidir. Ancak tek müşterisi uluslararası yardım kuruluşlarıdır.

BM için Rize’de çalışıyor

Tecimer’in faaliyet konusu dış ticaret olmakla birlikte tek müşterisi bulunmaktadır. İşte BM, yani Birleşmiş Milletler.
Şirket 1996’dan beri BM’nin açlık ihalelerinde yer alıyor. Bugüne kadar birçok ihale kazandı. Afrika’dan Uzak Doğu’ya dünyanın çeşitli bölgelerine ihtiyaç duyulan her türlü ürünü ihraç etmektedir. 2005 yılı ihracat cirosu yaklaşık 2 milyon dolar.

Eritre’ye bile mal satıyor

Tecimer ilk faaliyetine Gürcistan’daki yardım kuruluşlarına malzeme tedarik ederek başladı. Ayrıca Sierra Leone, Eritre, Burundi, Fildişi Sahili, Kongo, Pakistan ve Ürdün’e ihracat yapmıştır.

Şirketin ihracatını yaptığı ürünler; pulluk, sulama sistemleri, çekiç, balyoz, kaynak lambası, temizlik maddeleri, dikenli tel, kazık, treyler ve kutu gibi birçok farklı kalemden oluşmaktadır.

Tecimer Dış Ticaret patronu  Hasan Tecimer , Gürcistan’da elde ettikleri başarının ardından kısa sürede dünyadaki birçok sivil toplum kuruluşunun tedarikçi listesine girdiklerini belirtiyor. Sonra ekler:
“Zor zamanlarda, biz zor adreslere hızlı ve başarılı teslimat yapılmış, biz kısa sürede dünyada birçok sivil toplum kuruluşlarına Gürcistan itibarımızı açıkladı Bugün birçok listesinde olmayan toplum vardır. Bu kuruluşlara kayıtlıyız.”

21 kuruluşun tedarikçileri

Tecimer sertifikasını tescilleyen ve bugün tedarikçi konumunda olan kuruluşlar arasında Uluslararası Kalkınma Örgütü, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Uluslararası Çocuk Acil Yardım Fonu (UNICEF) gibi 21 uluslararası kuruluş yer alıyor.
Geçen yıl meydana gelen Pakistan depreminin ardından depremzedelere battaniye tedarik eden Tecimer Dış Ticaret’in 3 günde İslambat’a 20 bin battaniye göndererek rekor kırdığını belirtmek gerekir.
BM’nin ihtiyaç duyduğu ürünleri sağlayan Tecimer Dış Ticaret, farklı iklim koşullarına uygun ürünler de geliştirmektedir. “Patentimizi kendimize ait olan bir kış çadırı geliştirdik. Bu çadırlar şu anda Pakistan’da 4.000 metre yükseklikteki depremzedeler tarafından kullanılıyor.”

1999 Marmara depreminde Birleşmiş Milletler tarafından açılan çadır ihalesini Tecimer Dış Ticaret kazandı. Kurulan çadır kent, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından açıldı.